Vishay/Sprague T95S335K016CSSL
T95S335K016CSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95S335K016CSSL
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 16V 10% 1507
Datasheet Download
T95S335K016CSSL.pdf
Availability of T95S335K016CSSL
QUANTITY
T95S335K016CSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95S335K016CSSL
Internal Part NumberEIS-T95S335K016CSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max)0.056" (1.42mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95S335K016CSSL
Related LinksT95S335, T95S335K016CSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95S335K016CSSL Details Description
Related parts for T95S335K016CSSL
CAP CER 4.3PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 183MHZ 119BGA datasheet.pdf
CAP FILM 7UF 250VAC QC TERM datasheet.pdf
RES 4.30K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 7.5MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 130 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HALF BALL FOR PRESSURE SEAL datasheet.pdf
DIODE HYPERFAST 15A 300V D2PAK datasheet.pdf