Vishay/Sprague T95S335M016EZSL
T95S335M016EZSL picture photo
Mfg. Part Number
T95S335M016EZSL
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 16V 20% 1507
Datasheet Download
T95S335M016EZSL.pdf
Availability of T95S335M016EZSL
QUANTITY
T95S335M016EZSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95S335M016EZSL
Internal Part NumberEIS-T95S335M016EZSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max)0.056" (1.42mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95S335M016EZSL
Related LinksT95S335, T95S335M016EZSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95S335M016EZSL Details Description
Related parts for T95S335M016EZSL
FUSE BLOCK CARTRIDGE 15A PCB datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET 3 POS IDC 24-26AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 5.28K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf