Vishay/Sprague T95S685M004HZSL
T95S685M004HZSL picture photo
Mfg. Part Number
T95S685M004HZSL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 4V 20% 1507
Datasheet Download
T95S685M004HZSL.pdf
Availability of T95S685M004HZSL
QUANTITY
T95S685M004HZSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95S685M004HZSL
Internal Part NumberEIS-T95S685M004HZSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max)0.056" (1.42mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95S685M004HZSL
Related LinksT95S685, T95S685M004HZSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95S685M004HZSL Details Description
Related parts for T95S685M004HZSL
DIODE GEN PURP 600V 100A DO205AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
TRANS 4PNP DARL 120V 4A 10-SIP datasheet.pdf
ANTENNA GPS 5M CABLE SMA datasheet.pdf
TUBING CORRUGATED SLIT 1" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf