Vishay/Sprague T95V225K025CSSL
T95V225K025CSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95V225K025CSSL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 25V 10% 1410
Datasheet Download
T95V225K025CSSL.pdf
Availability of T95V225K025CSSL
QUANTITY
T95V225K025CSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95V225K025CSSL
Internal Part NumberEIS-T95V225K025CSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1410 (3727 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.104" W (3.63mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95V225K025CSSL
Related LinksT95V225, T95V225K025CSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95V225K025CSSL Details Description
Related parts for T95V225K025CSSL
CONN HEADER 6POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
QUICKIE* HEADER datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM SOD923 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 280MA 650 MOHM datasheet.pdf
RES 301K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
CAM ROLLER datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.16UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf