Vishay/Sprague T95V335K020CSSL
T95V335K020CSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95V335K020CSSL
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 20V 10% 1410
Datasheet Download
T95V335K020CSSL.pdf
Availability of T95V335K020CSSL
QUANTITY
T95V335K020CSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95V335K020CSSL
Internal Part NumberEIS-T95V335K020CSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1410 (3727 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.104" W (3.63mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95V335K020CSSL
Related LinksT95V335, T95V335K020CSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95V335K020CSSL Details Description
Related parts for T95V335K020CSSL
RES SMD 36 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENS PROX M12 4MM DC2W-NO SHEILD datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC SMC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
OSC XO 37.4MHZ CMOS SMD datasheet.pdf