Vishay/Sprague T95V335K020ESSL
T95V335K020ESSL picture photo
Mfg. Part Number
T95V335K020ESSL
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 20V 10% 1410
Datasheet Download
T95V335K020ESSL.pdf
Availability of T95V335K020ESSL
QUANTITY
T95V335K020ESSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95V335K020ESSL
Internal Part NumberEIS-T95V335K020ESSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1410 (3727 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.104" W (3.63mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95V335K020ESSL
Related LinksT95V335, T95V335K020ESSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95V335K020ESSL Details Description
Related parts for T95V335K020ESSL
FILTER RFI COMPACT .250 6A datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
TRANS NPN 200V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
RES 2.00K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BCH 16-POSITION REAL CODE SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 40.608MHZ CMOS SMD datasheet.pdf