Vishay/Sprague T95V475K016CZSL
T95V475K016CZSL picture photo
Mfg. Part Number
T95V475K016CZSL
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1410
Datasheet Download
T95V475K016CZSL.pdf
Availability of T95V475K016CZSL
QUANTITY
T95V475K016CZSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95V475K016CZSL
Internal Part NumberEIS-T95V475K016CZSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1410 (3727 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.104" W (3.63mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95V475K016CZSL
Related LinksT95V475, T95V475K016CZSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95V475K016CZSL Details Description
Related parts for T95V475K016CZSL
IC REG CTRLR PWM CM 8-DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 202VWM 360VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 180 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
N4X 3-PT DBL DOOR FLOORMOUNT datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf