Vishay/Sprague T95V475K016ESSL
T95V475K016ESSL picture photo
Mfg. Part Number
T95V475K016ESSL
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1410
Datasheet Download
T95V475K016ESSL.pdf
Availability of T95V475K016ESSL
QUANTITY
T95V475K016ESSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95V475K016ESSL
Internal Part NumberEIS-T95V475K016ESSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1410 (3727 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.104" W (3.63mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95V475K016ESSL
Related LinksT95V475, T95V475K016ESSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95V475K016ESSL Details Description
Related parts for T95V475K016ESSL
CONN EDGE DUAL .100 PCB 12POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 8.2K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 1.13M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS 1MM R/A GOLD datasheet.pdf
SYNJET ZFLOW 87 PWM 12V datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf