Vishay/Sprague T95V475K016HSSL
T95V475K016HSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95V475K016HSSL
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1410
Datasheet Download
T95V475K016HSSL.pdf
Availability of T95V475K016HSSL
QUANTITY
T95V475K016HSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95V475K016HSSL
Internal Part NumberEIS-T95V475K016HSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1410 (3727 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.104" W (3.63mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95V475K016HSSL
Related LinksT95V475, T95V475K016HSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95V475K016HSSL Details Description
Related parts for T95V475K016HSSL
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ7 PG21 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
BERGSTIK HDR DR.100 SMT datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 1POS VERT datasheet.pdf
STRAIN GAUGE/LOAD CELL DIN RAIL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
ARBOR PRESS ASSY/87031 6 datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 330 OHM 5% 50W datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 0.9V SSOT24-4 datasheet.pdf
CAP TRIM 2-10PF 250V THRU HOLE datasheet.pdf