Vishay/Sprague T95V475K016LSSL
T95V475K016LSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95V475K016LSSL
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1410
Datasheet Download
T95V475K016LSSL.pdf
Availability of T95V475K016LSSL
QUANTITY
T95V475K016LSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95V475K016LSSL
Internal Part NumberEIS-T95V475K016LSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1410 (3727 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.104" W (3.63mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95V475K016LSSL
Related LinksT95V475, T95V475K016LSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95V475K016LSSL Details Description
Related parts for T95V475K016LSSL
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 400V 10A TO263 datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 4POS R/A GOLD datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 400MHZ 516BGA datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV DARLINGTON 6-DIP datasheet.pdf
CONN SOCKET HOUSING 4POS 3.5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 0.100 T/H datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf