Vishay/Sprague T95V475M016EZAL
T95V475M016EZAL picture photo
Mfg. Part Number
T95V475M016EZAL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1410
Datasheet Download
T95V475M016EZAL.pdf
Availability of T95V475M016EZAL
QUANTITY
T95V475M016EZAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95V475M016EZAL
Internal Part NumberEIS-T95V475M016EZAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1410 (3727 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.104" W (3.63mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)