Vishay/Sprague T95V475M016HSAL
T95V475M016HSAL picture photo
Mfg. Part Number
T95V475M016HSAL
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1410
Datasheet Download
T95V475M016HSAL.pdf
Availability of T95V475M016HSAL
QUANTITY
T95V475M016HSAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95V475M016HSAL
Internal Part NumberEIS-T95V475M016HSAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1410 (3727 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.104" W (3.63mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95V475M016HSAL
Related LinksT95V475, T95V475M016HSAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95V475M016HSAL Details Description
Related parts for T95V475M016HSAL
RES SMD 3K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 4V X5R 01005 datasheet.pdf
CABLE 32POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100 L.104 datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH CMOS 8DIP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 18V 160W datasheet.pdf