Vishay/Sprague T95V685M010CZSL
T95V685M010CZSL picture photo
Mfg. Part Number
T95V685M010CZSL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 10V 20% 1410
Datasheet Download
T95V685M010CZSL.pdf
Availability of T95V685M010CZSL
QUANTITY
T95V685M010CZSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95V685M010CZSL
Internal Part NumberEIS-T95V685M010CZSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1410 (3727 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.104" W (3.63mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95V685M010CZSL
Related LinksT95V685, T95V685M010CZSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95V685M010CZSL Details Description
Related parts for T95V685M010CZSL
CONN EDGE PCI DUAL .050 184 POS datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR DAA SI3056/SI3010 datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
EVAL BRD - BASE BOARD AUDIO DSP datasheet.pdf
TWT,STR,ZNC,CLO datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf