Vishay/Sprague T95V685M010EZAL
T95V685M010EZAL picture photo
Mfg. Part Number
T95V685M010EZAL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 10V 20% 1410
Datasheet Download
T95V685M010EZAL.pdf
Availability of T95V685M010EZAL
QUANTITY
T95V685M010EZAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95V685M010EZAL
Internal Part NumberEIS-T95V685M010EZAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1410 (3727 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.104" W (3.63mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95V685M010EZAL
Related LinksT95V685, T95V685M010EZAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95V685M010EZAL Details Description
Related parts for T95V685M010EZAL
DIODE GEN PURP 300V 12A DO203AA datasheet.pdf
CAP ALUM 56000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC QUAD LV COMPARATOR 14-SOIC datasheet.pdf
ADPT PHONO PLUG-2COND PHONE PLUG datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET 28-32AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf