Vishay/Sprague T95X106K016LZAL
T95X106K016LZAL picture photo
Mfg. Part Number
T95X106K016LZAL
Brief Description
CAP TANT 10UF 16V 10% 2910
Datasheet Download
T95X106K016LZAL.pdf
Availability of T95X106K016LZAL
QUANTITY
T95X106K016LZAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95X106K016LZAL
Internal Part NumberEIS-T95X106K016LZAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95X106K016LZAL
Related LinksT95X106, T95X106K016LZAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95X106K016LZAL Details Description
Related parts for T95X106K016LZAL
TRANS PNP 140V 4A SOT-223 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 36POS 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLK RCPT 18POS SIDE 5.08MM datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 4-40 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR KSZ8873MLL datasheet.pdf
IC INVERTER CTRL DC-AC 28-SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 170MA 3.64 OHM datasheet.pdf
LWL-K.KAB. 2X50/125-MIL+2XPC+2XD datasheet.pdf
SOLID HANDI-CARD, TYHC#34 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf