Vishay/Sprague T95X106M016CSSL
T95X106M016CSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95X106M016CSSL
Brief Description
CAP TANT 10UF 16V 20% 2910
Datasheet Download
T95X106M016CSSL.pdf
Availability of T95X106M016CSSL
QUANTITY
T95X106M016CSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95X106M016CSSL
Internal Part NumberEIS-T95X106M016CSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95X106M016CSSL
Related LinksT95X106, T95X106M016CSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95X106M016CSSL Details Description
Related parts for T95X106M016CSSL
RES SMD 46.4 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
SSD 32GB 2.5" UATA datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR RESET SC-70-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER SF 2&3 WIRE datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS 2.5MM TH datasheet.pdf