Vishay/Sprague T95X106M016EZSL
T95X106M016EZSL picture photo
Mfg. Part Number
T95X106M016EZSL
Brief Description
CAP TANT 10UF 16V 20% 2910
Datasheet Download
T95X106M016EZSL.pdf
Availability of T95X106M016EZSL
QUANTITY
T95X106M016EZSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95X106M016EZSL
Internal Part NumberEIS-T95X106M016EZSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95X106M016EZSL
Related LinksT95X106, T95X106M016EZSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95X106M016EZSL Details Description
Related parts for T95X106M016EZSL
INDUCT ARRAY 2 COIL 8.43UH SMD datasheet.pdf
RES 390K OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
QUICKON CONNECTOR 4POS datasheet.pdf
I-TRAC 7 ROW CUSTOM BP - 10C datasheet.pdf
LED T1 3/4 MGT 587NM YLW 28VDC datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 10% 1/4W 1206 datasheet.pdf
9POS F M3 THREADEDS datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 6CIRC .375 datasheet.pdf
TV 2C 2#16 SKT PLUG datasheet.pdf
22UF 400V 12,5X25MM 105C 2500H datasheet.pdf