Vishay/Sprague T95X106M016LZSL
T95X106M016LZSL picture photo
Mfg. Part Number
T95X106M016LZSL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 16V 20% 2910
Datasheet Download
T95X106M016LZSL.pdf
Availability of T95X106M016LZSL
QUANTITY
T95X106M016LZSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95X106M016LZSL
Internal Part NumberEIS-T95X106M016LZSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95X106M016LZSL
Related LinksT95X106, T95X106M016LZSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95X106M016LZSL Details Description
Related parts for T95X106M016LZSL
CONN HEADR BRKWAY .100 22POS STR datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 500K OHM 10% 0805 datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
LED PM INDICATOR FLUSH YELLOW datasheet.pdf
RES 257 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf