Vishay/Sprague T95X225M035HSAL
T95X225M035HSAL picture photo
Mfg. Part Number
T95X225M035HSAL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 35V 20% 2910
Datasheet Download
T95X225M035HSAL.pdf
Availability of T95X225M035HSAL
QUANTITY
T95X225M035HSAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95X225M035HSAL
Internal Part NumberEIS-T95X225M035HSAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95X225M035HSAL
Related LinksT95X225, T95X225M035HSAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95X225M035HSAL Details Description
Related parts for T95X225M035HSAL
RES SMD 61.9KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC LATCH 8BIT ADDRESSABLE 16-DIP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR PP 2.9V TO92 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
IC VOLTAGE DETECT 3.0V 5TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.74A 37 MOHM datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR TW2865-LA3-GR datasheet.pdf
RES 2.5M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf