Vishay/Sprague T95X226K6R3LSAL
T95X226K6R3LSAL picture photo
Mfg. Part Number
T95X226K6R3LSAL
Brief Description
CAP TANT 22UF 6.3V 10% 2910
Datasheet Download
T95X226K6R3LSAL.pdf
Availability of T95X226K6R3LSAL
QUANTITY
T95X226K6R3LSAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95X226K6R3LSAL
Internal Part NumberEIS-T95X226K6R3LSAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCOTS Tantalum Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95X226K6R3LSAL
Related LinksT95X226, T95X226K6R3LSAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95X226K6R3LSAL Details Description
Related parts for T95X226K6R3LSAL
CONN SPRING 16POS SNGL .255 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.6V SOT23-5 datasheet.pdf
RES 942 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HDM DC STACKING MODULE 72 CKT datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 0.100 SMD datasheet.pdf