Vishay/Sprague T95X475K020CSAL
T95X475K020CSAL picture photo
Mfg. Part Number
T95X475K020CSAL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 2910
Datasheet Download
T95X475K020CSAL.pdf
Availability of T95X475K020CSAL
QUANTITY
T95X475K020CSAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95X475K020CSAL
Internal Part NumberEIS-T95X475K020CSAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95X475K020CSAL
Related LinksT95X475, T95X475K020CSAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95X475K020CSAL Details Description
Related parts for T95X475K020CSAL
TRIMMER 20 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 28POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 10.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 27.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ADC 10BIT 1CH 500KSPS 6-LLP datasheet.pdf
TVS DIODE 31VWM 56.4VC SMCJ datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 7A TO-251 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG-PLUG SMA 50OHM datasheet.pdf