Vishay/Sprague T95X475K025CSAL
T95X475K025CSAL picture photo
Mfg. Part Number
T95X475K025CSAL
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 2910
Datasheet Download
T95X475K025CSAL.pdf
Availability of T95X475K025CSAL
QUANTITY
T95X475K025CSAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95X475K025CSAL
Internal Part NumberEIS-T95X475K025CSAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95X475K025CSAL
Related LinksT95X475, T95X475K025CSAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95X475K025CSAL Details Description
Related parts for T95X475K025CSAL
FIXED IND 12UH 560MA 210 MOHM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.11M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 2DECK 1POLE datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf