Vishay/Sprague T95X475M020CSSL
T95X475M020CSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95X475M020CSSL
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 2910
Datasheet Download
T95X475M020CSSL.pdf
Availability of T95X475M020CSSL
QUANTITY
T95X475M020CSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95X475M020CSSL
Internal Part NumberEIS-T95X475M020CSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95X475M020CSSL
Related LinksT95X475, T95X475M020CSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95X475M020CSSL Details Description
Related parts for T95X475M020CSSL
VARISTOR 389V 1.2KA ENCASED datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 100MA DO34 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
SENSOR RETROREFL 0.3M DK ON NPN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 1.0A TSMT3 datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
FLAT PAN POLE STANDOFF 1/4 SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf