Vishay/Sprague T95X475M020LSAL
T95X475M020LSAL picture photo
Mfg. Part Number
T95X475M020LSAL
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 2910
Datasheet Download
T95X475M020LSAL.pdf
Availability of T95X475M020LSAL
QUANTITY
T95X475M020LSAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95X475M020LSAL
Internal Part NumberEIS-T95X475M020LSAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95X475M020LSAL
Related LinksT95X475, T95X475M020LSAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95X475M020LSAL Details Description
Related parts for T95X475M020LSAL
HEADER OPEN .018"DIA .600 40POS datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR THS9000 datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 80POS .050 VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
EVAL BOARD MEMS MIC INMP441 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 410MW SOD123 datasheet.pdf