Vishay/Sprague T95X475M025CZAL
T95X475M025CZAL picture photo
Mfg. Part Number
T95X475M025CZAL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 2910
Datasheet Download
T95X475M025CZAL.pdf
Availability of T95X475M025CZAL
QUANTITY
T95X475M025CZAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95X475M025CZAL
Internal Part NumberEIS-T95X475M025CZAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95X475M025CZAL
Related LinksT95X475, T95X475M025CZAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95X475M025CZAL Details Description
Related parts for T95X475M025CZAL
RES SMD 121K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf