Vishay/Sprague T95X685K016LSSL
T95X685K016LSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95X685K016LSSL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 16V 10% 2910
Datasheet Download
T95X685K016LSSL.pdf
Availability of T95X685K016LSSL
QUANTITY
T95X685K016LSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95X685K016LSSL
Internal Part NumberEIS-T95X685K016LSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95X685K016LSSL
Related LinksT95X685, T95X685K016LSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95X685K016LSSL Details Description
Related parts for T95X685K016LSSL
RES SMD 8.87K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AA-200-48-44-LK-XX THERMO ASSY datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 2-INP 8-TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS CABLE PIN datasheet.pdf