Vishay/Sprague T95X685K020LSSL
T95X685K020LSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95X685K020LSSL
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 20V 10% 2910
Datasheet Download
T95X685K020LSSL.pdf
Availability of T95X685K020LSSL
QUANTITY
T95X685K020LSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95X685K020LSSL
Internal Part NumberEIS-T95X685K020LSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95X685K020LSSL
Related LinksT95X685, T95X685K020LSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95X685K020LSSL Details Description
Related parts for T95X685K020LSSL
RES SMD 422K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf