Vishay/Sprague T95X685M016HSSL
T95X685M016HSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95X685M016HSSL
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 2910
Datasheet Download
T95X685M016HSSL.pdf
Availability of T95X685M016HSSL
QUANTITY
T95X685M016HSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95X685M016HSSL
Internal Part NumberEIS-T95X685M016HSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95X685M016HSSL
Related LinksT95X685, T95X685M016HSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95X685M016HSSL Details Description
Related parts for T95X685M016HSSL
RES SMD 15.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CTRLR BATTERY FAST CHRG 8DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC POE 30W SINGLE PSE 14-DFN datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12V 33A datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf