Vishay/Sprague T95Y476M004HZAL
T95Y476M004HZAL picture photo
Mfg. Part Number
T95Y476M004HZAL
Brief Description
CAP TANT 47UF 4V 20% 2910
Datasheet Download
T95Y476M004HZAL.pdf
Availability of T95Y476M004HZAL
QUANTITY
T95Y476M004HZAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95Y476M004HZAL
Internal Part NumberEIS-T95Y476M004HZAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95Y476M004HZAL
Related LinksT95Y476, T95Y476M004HZAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95Y476M004HZAL Details Description
Related parts for T95Y476M004HZAL
RES SMD 267 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FLASH CONFIG 16M 20PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC DRVR VFD TUBE SRL 20-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 9.3PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 13.21MM datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 305VAC RADIAL datasheet.pdf