Vishay/Sprague T95Z226M016ESSL
T95Z226M016ESSL picture photo
Mfg. Part Number
T95Z226M016ESSL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 16V 20% 2910
Datasheet Download
T95Z226M016ESSL.pdf
Availability of T95Z226M016ESSL
QUANTITY
T95Z226M016ESSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95Z226M016ESSL
Internal Part NumberEIS-T95Z226M016ESSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.114" (2.90mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeZ
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95Z226M016ESSL
Related LinksT95Z226, T95Z226M016ESSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95Z226M016ESSL Details Description
Related parts for T95Z226M016ESSL
RES SMD 187 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 10MA 4.5V datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC OTP 32MBIT 100NS 42SDIP datasheet.pdf
RV COAXIAL SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 300UH 3.3A 150 MOHM TH datasheet.pdf