Vishay/Sprague T95Z336K016LSSL
T95Z336K016LSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95Z336K016LSSL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 33UF 16V 10% 2910
Datasheet Download
T95Z336K016LSSL.pdf
Availability of T95Z336K016LSSL
QUANTITY
T95Z336K016LSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95Z336K016LSSL
Internal Part NumberEIS-T95Z336K016LSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.114" (2.90mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeZ
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95Z336K016LSSL
Related LinksT95Z336, T95Z336K016LSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95Z336K016LSSL Details Description
Related parts for T95Z336K016LSSL
FIXED IND 820NH 290MA 740 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5.5A 24VDC 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH HIGH SIDE 1CH SOP-J8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/20W 0502 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 8.5A 125V datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 26POS datasheet.pdf