Vishay/Sprague T95Z476M010HZSL
T95Z476M010HZSL picture photo
Mfg. Part Number
T95Z476M010HZSL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 10V 20% 2910
Datasheet Download
T95Z476M010HZSL.pdf
Availability of T95Z476M010HZSL
QUANTITY
T95Z476M010HZSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95Z476M010HZSL
Internal Part NumberEIS-T95Z476M010HZSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.114" (2.90mm)