Vishay/Sprague T95Z476M010HZSL
T95Z476M010HZSL picture photo
Mfg. Part Number
T95Z476M010HZSL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 10V 20% 2910
Datasheet Download
T95Z476M010HZSL.pdf
Availability of T95Z476M010HZSL
QUANTITY
T95Z476M010HZSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95Z476M010HZSL
Internal Part NumberEIS-T95Z476M010HZSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.114" (2.90mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeZ
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95Z476M010HZSL
Related LinksT95Z476, T95Z476M010HZSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95Z476M010HZSL Details Description
Related parts for T95Z476M010HZSL
IC REG LDO 1.5V 0.75A 8MSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 0.11 OHM 1% AXL datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 24SSOP datasheet.pdf
COVER KIT 180DEG CHAMP 64POS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf