Vishay/Sprague T95Z685M035ESSL
T95Z685M035ESSL picture photo
Mfg. Part Number
T95Z685M035ESSL
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 35V 20% 2910
Datasheet Download
T95Z685M035ESSL.pdf
Availability of T95Z685M035ESSL
QUANTITY
T95Z685M035ESSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95Z685M035ESSL
Internal Part NumberEIS-T95Z685M035ESSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.114" (2.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95Z685M035ESSL
Related LinksT95Z685, T95Z685M035ESSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95Z685M035ESSL Details Description
Related parts for T95Z685M035ESSL
EDGECARD 182POS .050 SMD W/POSTS datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.056 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 X,X,YLW,YLW datasheet.pdf
1739 50 173950 datasheet.pdf
SPRING PIN 628004224 datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf