Vishay/Sprague T97E156K050EAB
T97E156K050EAB picture photo
Mfg. Part Number
T97E156K050EAB
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 15UF 50V 10% 2917
Datasheet Download
T97E156K050EAB.pdf
Availability of T97E156K050EAB
QUANTITY
T97E156K050EAB Order Process
Ship out your order
Specifications of T97E156K050EAB
Internal Part NumberEIS-T97E156K050EAB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T97
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm @ 100kHz
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max)0.173" (4.40mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T97E156K050EAB
Related LinksT97E156, T97E156K050EAB Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T97E156K050EAB Details Description
Related parts for T97E156K050EAB
IC REG CTRLR PWM VM 16DIP datasheet.pdf
RES 450 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 7.62MM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8UMAX datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS40322-679 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 25V X8R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf