Vishay/Sprague T97R106M075ESS
T97R106M075ESS picture photo
Mfg. Part Number
T97R106M075ESS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 75V 20% 3024
Datasheet Download
T97R106M075ESS.pdf
Availability of T97R106M075ESS
QUANTITY
T97R106M075ESS Order Process
Ship out your order
Specifications of T97R106M075ESS
Internal Part NumberEIS-T97R106M075ESS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T97
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm @ 100kHz
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3024 (7660 Metric)
Size / Dimension0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T97R106M075ESS
Related LinksT97R106, T97R106M075ESS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T97R106M075ESS Details Description
Related parts for T97R106M075ESS
RES 348 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP 8SOIC datasheet.pdf
4W MQS RECEP HSG POS MAT datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
8-CH NPN OUTPUT TERMINAL UNIT datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 1MM T/H datasheet.pdf
25 MTE RCPT SR RIBBED .100CL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf