Vishay/Sprague T97R227K020ESA
T97R227K020ESA picture photo
Mfg. Part Number
T97R227K020ESA
Brief Description
CAP TANT 220UF 20V 10% 3024
Datasheet Download
T97R227K020ESA.pdf
Availability of T97R227K020ESA
QUANTITY
T97R227K020ESA Order Process
Ship out your order
Specifications of T97R227K020ESA
Internal Part NumberEIS-T97R227K020ESA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm @ 100kHz
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3024 (7660 Metric)
Size / Dimension0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T97R227K020ESA
Related LinksT97R227, T97R227K020ESA Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T97R227K020ESA Details Description
Related parts for T97R227K020ESA
FIXED IND 220UH 1.29A 376 MOHM datasheet.pdf
KIT EVAL STARTER FOR R8C/17 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 70POS datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf