Vishay/Sprague T97R476M035ESB
T97R476M035ESB picture photo
Mfg. Part Number
T97R476M035ESB
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 35V 20% 3024
Datasheet Download
T97R476M035ESB.pdf
Availability of T97R476M035ESB
QUANTITY
T97R476M035ESB Order Process
Ship out your order
Specifications of T97R476M035ESB
Internal Part NumberEIS-T97R476M035ESB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T97
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm @ 100kHz
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3024 (7660 Metric)
Size / Dimension0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T97R476M035ESB
Related LinksT97R476, T97R476M035ESB Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T97R476M035ESB Details Description
Related parts for T97R476M035ESB
IC TXRX RS485/422 5V HS 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 272.7VC AXIAL datasheet.pdf
IC PFC CTRLR TRANSITION 16SOIC datasheet.pdf
PNEUM MEM ELMNT W-INDCTR OVERRID datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 17POS 7.5MM datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf