TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T9AS1D12-12
T9AS1D12-12 picture photo
Mfg. Part Number
T9AS1D12-12
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V
Datasheet Download
T9AS1D12-12.pdf
Availability of T9AS1D12-12
QUANTITY
T9AS1D12-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of T9AS1D12-12
Internal Part NumberEIS-T9AS1D12-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductT9A Series Relys
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Coil TypeNon Latching
Coil Current83mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1 W
Coil Resistance144 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T9AS1D12-12
Related LinksT9AS1, T9AS1D12-12 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
T9AS1D12-12 Details Description
Related parts for T9AS1D12-12
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN 20POS 2MM HEADER DUAL VERT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.48 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V POWERSO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
SCREW #8-32X.312 BHD PHSLZN/BR/S datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf