TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T9AS1D22-22
T9AS1D22-22 picture photo
Mfg. Part Number
T9AS1D22-22
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 22V
Datasheet Download
T9AS1D22-22.pdf
Availability of T9AS1D22-22
QUANTITY
T9AS1D22-22 Order Process
Ship out your order
Specifications of T9AS1D22-22
Internal Part NumberEIS-T9AS1D22-22
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductT9A Series Relys
Standard Package500
Coil TypeNon Latching
Coil Current45.5mA
Coil Voltage22VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)16.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.2 VDC
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1 W
Coil Resistance484 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T9AS1D22-22
Related LinksT9AS1, T9AS1D22-22 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
T9AS1D22-22 Details Description
Related parts for T9AS1D22-22
IC VOLTAGE MONITOR QUINT 8-MSOP datasheet.pdf
IC 10-BIT QUAD SER DAC 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 6A P600 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 50MA SOT23-6 datasheet.pdf
4997-13A REAR BARREL PUNCH datasheet.pdf
TAPE ADHESIVE TRANSFER 1" SQ datasheet.pdf
PNDNT GFCI WT DPLX 5-20 25' datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf