TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T9AS1D22-24
T9AS1D22-24 picture photo
Mfg. Part Number
T9AS1D22-24
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
Datasheet Download
T9AS1D22-24.pdf
Availability of T9AS1D22-24
QUANTITY
T9AS1D22-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of T9AS1D22-24
Internal Part NumberEIS-T9AS1D22-24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPlug-In Relays
T9A Series Relys
3D Model2-1419104-1.pdf
PCN PackagingMultiple Devices 23/Jan/2015
Multiple Devices Packaging Reversal 20/May/2015
Standard Package50
Coil TypeNon Latching
Coil Current41.7mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1 W
Coil Resistance576 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T9AS1D22-24
Related LinksT9AS1, T9AS1D22-24 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
T9AS1D22-24 Details Description
Related parts for T9AS1D22-24
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
THERMOSTAT 145C N/C HIGH POWER datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 178.5W TO-3P datasheet.pdf