TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T9AS5D12-110
T9AS5D12-110 picture photo
Mfg. Part Number
T9AS5D12-110
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 110V
Datasheet Download
T9AS5D12-110.pdf
Availability of T9AS5D12-110
QUANTITY
T9AS5D12-110 Order Process
Ship out your order
Specifications of T9AS5D12-110
Internal Part NumberEIS-T9AS5D12-110
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductT9A Series Relys
Standard Package500
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesT9A
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current9mA
Coil Voltage110VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)82.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)11 VDC
Operate Time15ms
Release Time15ms
FeaturesInsulation - Class F, Sealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1 W
Coil Resistance12.1 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T9AS5D12-110
Related LinksT9AS5D, T9AS5D12-110 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
T9AS5D12-110 Details Description
Related parts for T9AS5D12-110
CONN RCPT 180POS R/A SL-100 datasheet.pdf
ICL 10 OHM 20% 7.5A 21MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE TIE 4" NATURAL 18LB datasheet.pdf
C/A 62.5/125UM,ZIPST,MTRJ 3M1 datasheet.pdf
WIREWAY CROSS FITTING 8X8" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
IMPACT PWR 3PR RAHDR LHDN PF76AU datasheet.pdf
ADAPTER X/M 7MM/SMA 18GHZ datasheet.pdf
CAP FILM 10 NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf