TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T9AS5D12-22
T9AS5D12-22 picture photo
Mfg. Part Number
T9AS5D12-22
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 22V
Datasheet Download
T9AS5D12-22.pdf
Availability of T9AS5D12-22
QUANTITY
T9AS5D12-22 Order Process
Ship out your order
Specifications of T9AS5D12-22
Internal Part NumberEIS-T9AS5D12-22
Featured ProductT9A Series Relys
3D Model3-1393210-5.pdf
PCN PackagingMultiple Devices 23/Jan/2015
Multiple Devices Packaging Reversal 20/May/2015
Standard Package50
Coil TypeNon Latching
Coil Current45.5mA
Coil Voltage22VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)16.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.2 VDC
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1 W
Coil Resistance484 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T9AS5D12-22
Related LinksT9AS5, T9AS5D12-22 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
T9AS5D12-22 Details Description
Related parts for T9AS5D12-22
IC REG LDO 12V 1.5A TO220AB datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 4000' datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 690MA 220 MOHM datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 14"X10" BLK/YL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf