TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T9AS5L22-24
T9AS5L22-24 picture photo
Mfg. Part Number
T9AS5L22-24
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 24V
Datasheet Download
T9AS5L22-24.pdf
Availability of T9AS5L22-24
QUANTITY
T9AS5L22-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of T9AS5L22-24
Internal Part NumberEIS-T9AS5L22-24
Featured ProductT9A Series Relys
Standard Package500
Coil TypeNon Latching
Coil Current37.5mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power900 mW
Coil Resistance660 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T9AS5L22-24
Related LinksT9AS5, T9AS5L22-24 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
T9AS5L22-24 Details Description
Related parts for T9AS5L22-24
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.8KV 500MA DO204 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 91MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 12PF 9KV R42 AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.68UF RADIAL datasheet.pdf