TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T9AV1D22-18
T9AV1D22-18 picture photo
Mfg. Part Number
T9AV1D22-18
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 18V
Datasheet Download
T9AV1D22-18.pdf
Availability of T9AV1D22-18
QUANTITY
T9AV1D22-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of T9AV1D22-18
Internal Part NumberEIS-T9AV1D22-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductT9A Series Relys
Standard Package500
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesT9A
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current55.6mA
Coil Voltage18VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)13.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.8 VDC
Operate Time15ms
Release Time15ms
FeaturesInsulation - Class F, Sealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1 W
Coil Resistance324 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T9AV1D22-18
Related LinksT9AV1, T9AV1D22-18 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
T9AV1D22-18 Details Description
Related parts for T9AV1D22-18
IC REG CTRLR SGL POS ADJ 10-MLF datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 26.1KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROLL SPST-NC 16A SLD TERM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 9A 125V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf