TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T9AV5L12-9-01
T9AV5L12-9-01 picture photo
Mfg. Part Number
T9AV5L12-9-01
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 9V
Datasheet Download
T9AV5L12-9-01.pdf
Availability of T9AV5L12-9-01
QUANTITY
T9AV5L12-9-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of T9AV5L12-9-01
Internal Part NumberEIS-T9AV5L12-9-01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductT9A Series Relys
Standard Package500
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesT9A
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current93mA
Coil Voltage9VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)6.75 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.9 VDC
Operate Time15ms
Release Time15ms
FeaturesInsulation - Class F, Sealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power900 mW
Coil Resistance97 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T9AV5L12-9-01
Related LinksT9AV5L, T9AV5L12-9-01 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
T9AV5L12-9-01 Details Description
Related parts for T9AV5L12-9-01
CONN RECEPT PIN .048-.064" .705" datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.3A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SFS SFTY RLY SLIM 2 FORM A/B 24V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEAVY DUTY PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
LED WHITE DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf