TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T9AV5L22-24
T9AV5L22-24 picture photo
Mfg. Part Number
T9AV5L22-24
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 24V
Datasheet Download
T9AV5L22-24.pdf
Availability of T9AV5L22-24
QUANTITY
T9AV5L22-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of T9AV5L22-24
Internal Part NumberEIS-T9AV5L22-24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductT9A Series Relys
Standard Package500
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesT9A
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current37.5mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time15ms
Release Time15ms
FeaturesInsulation - Class F, Sealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power900 mW
Coil Resistance660 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T9AV5L22-24
Related LinksT9AV5, T9AV5L22-24 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
T9AV5L22-24 Details Description
Related parts for T9AV5L22-24
RES SMD 910 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R 1808 datasheet.pdf
OSC XO 70.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.65 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.86K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
MC6 UNIVERSAL AC/DC RELAY OSSD datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 415MA 850 MOHM datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES MULT OHM 1610 datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW DO213AB datasheet.pdf
26500 55C 55#20 S TH RECP WC datasheet.pdf
47UF 25V 5X11 datasheet.pdf
3300UF 450V 76X146MM 85C 10000H datasheet.pdf