Powerex Inc. T9G0061003DH
T9G0061003DH picture photo
Mfg. Part Number
T9G0061003DH
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR PHASE CTRL MOD 600V 1000A
Datasheet Download
T9G0061003DH.pdf
Availability of T9G0061003DH
QUANTITY
T9G0061003DH Order Process
Ship out your order
Specifications of T9G0061003DH
Internal Part NumberEIS-T9G0061003DH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileKey Features and Advantages for Using POW-R-BLOK™ Modules
Standard Package3
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSingle
Number of SCRs, Diodes1 SCR
Voltage - Off State600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)1000A
Current - On State (It (RMS)) (Max)1590A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)15500A, 17000A
Current - Hold (Ih) (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-200 Variation
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T9G0061003DH
Related LinksT9G006, T9G0061003DH Datasheet, Powerex Inc. Distributor
T9G0061003DH Details Description
Related parts for T9G0061003DH
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
BOARD DAC LTC2600 datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 10.03MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 9.3UH N30 datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 1W DO204AL datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
CONN RCPT 1.25MM 20POS SMD R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf