Powerex Inc. T9G0181003DH
T9G0181003DH picture photo
Mfg. Part Number
T9G0181003DH
Brief Description
SCR PHASE CTRL MOD 1800V 1000A
Datasheet Download
T9G0181003DH.pdf
Availability of T9G0181003DH
QUANTITY
T9G0181003DH Order Process
Ship out your order
Specifications of T9G0181003DH
Internal Part NumberEIS-T9G0181003DH
Number of SCRs, Diodes1 SCR
Voltage - Off State1800V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)1000A
Current - On State (It (RMS)) (Max)1590A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)15500A, 17000A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T9G0181003DH
Related LinksT9G018, T9G0181003DH Datasheet, Powerex Inc. Distributor
T9G0181003DH Details Description
Related parts for T9G0181003DH
RELAY SSR 10A ZERO 200-240VAC IN datasheet.pdf
RES SMD 2.37KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 7.68KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 7.74"L X 7.74"W datasheet.pdf
CONN RCPT 180POS DL .8MM FH GOLD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G OLIVE datasheet.pdf
IC INVERTER TRPL OPN DRN XSON8U datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
M1000 HDR ASSY 8R 24MM datasheet.pdf