TXC CORPORATION TA-16.000MDE-T
TA-16.000MDE-T picture photo
Mfg. Part Number
TA-16.000MDE-T
Brief Description
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TA-16.000MDE-T.pdf
Availability of TA-16.000MDE-T
QUANTITY
TA-16.000MDE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TA-16.000MDE-T
Internal Part NumberEIS-TA-16.000MDE-T
TypeMEMS (Silicon)
Frequency16MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA-16.000MDE-T
Related LinksTA-16.0, TA-16.000MDE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TA-16.000MDE-T Details Description
Related parts for TA-16.000MDE-T
FIXED IND 220UH 200MA 3 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR21V1412IL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp 50PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 27K OHM 0.3W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 10A 21 MOHM datasheet.pdf